AVX Corporation 08055A271JAT2A
08055A271JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055A271JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 270PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A271JAT2A.pdf
Availability of 08055A271JAT2A
QUANTITY
08055A271JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A271JAT2A
Internal Part NumberEIS-08055A271JAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A271JAT2A
Related Links08055A2, 08055A271JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A271JAT2A Details Description
Related parts for 08055A271JAT2A
RES SMD 9.31K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 7.7A I-PAK datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 27.3VC DO204AC datasheet.pdf
TVS DIODE 75VWM 121VC SMC datasheet.pdf
LED AMB/BL/GRN DIFF 4PLCC SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf
EMITTER UV 395NM 500MA WFDFN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
TOOL ACCY datasheet.pdf
CONN 7/8" FML 2POS datasheet.pdf