AVX Corporation 08055A272JAQ2A
08055A272JAQ2A picture photo
Mfg. Part Number
08055A272JAQ2A
Brief Description
CAP CER 2700PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A272JAQ2A.pdf
Availability of 08055A272JAQ2A
QUANTITY
08055A272JAQ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A272JAQ2A
Internal Part NumberEIS-08055A272JAQ2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A272JAQ2A
Related Links08055A2, 08055A272JAQ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A272JAQ2A Details Description
Related parts for 08055A272JAQ2A
RES SMD 14.7KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONN HEADER .156" 23POS SNGL TIN datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST N-INV 6XSON datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 1411 datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES 583K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf
MXS 24VDC 1CO BASIS-BASE ONLY datasheet.pdf
MICRO 15C P 72" WHT JACKS datasheet.pdf
CAP TRIM 0.8-23PF 750V SURF MNT datasheet.pdf