AVX Corporation 08055A560KAT2A
08055A560KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055A560KAT2A
Brief Description
CAP CER 56PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A560KAT2A.pdf
Availability of 08055A560KAT2A
QUANTITY
08055A560KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A560KAT2A
Internal Part NumberEIS-08055A560KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A560KAT2A
Related Links08055A5, 08055A560KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A560KAT2A Details Description
Related parts for 08055A560KAT2A
RES 31.6 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 WW datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512B FLASH 16QFN datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 495MA 320 MOHM datasheet.pdf