AVX Corporation 08055A8R2JAT4A
08055A8R2JAT4A picture photo
Mfg. Part Number
08055A8R2JAT4A
Brief Description
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A8R2JAT4A.pdf
Availability of 08055A8R2JAT4A
QUANTITY
08055A8R2JAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A8R2JAT4A
Internal Part NumberEIS-08055A8R2JAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A8R2JAT4A
Related Links08055A8, 08055A8R2JAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A8R2JAT4A Details Description
Related parts for 08055A8R2JAT4A
IC FLASH 1MBIT 70NS 32TSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 4POS STD SER 1 PCB datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK CM 8TSSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
KIT EVAL FIBER OPTICS 125MBD datasheet.pdf
VARIABLE TRANSFORMER 280V 75A datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 130PO datasheet.pdf
TX RELAY 2 FORM C 24V datasheet.pdf