AVX Corporation 08055A910GAT2A
08055A910GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055A910GAT2A
Brief Description
CAP CER 91PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A910GAT2A.pdf
Availability of 08055A910GAT2A
QUANTITY
08055A910GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A910GAT2A
Internal Part NumberEIS-08055A910GAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance91pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A910GAT2A
Related Links08055A9, 08055A910GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A910GAT2A Details Description
Related parts for 08055A910GAT2A
IC OR CTRLR N+1 32PLLP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1.2A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
CONN STACKING 2.1MM-2.7MM 20POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC SPEECH/VOICE INCA-S TQFP-144 datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 0.5 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS PNL MNT PIN datasheet.pdf