AVX Corporation 08055C163JAT2A
08055C163JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055C163JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.016UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C163JAT2A.pdf
Availability of 08055C163JAT2A
QUANTITY
08055C163JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C163JAT2A
Internal Part NumberEIS-08055C163JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.016µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C163JAT2A
Related Links08055C1, 08055C163JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C163JAT2A Details Description
Related parts for 08055C163JAT2A
CONN EDGECARD 64POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 5MM YELLOW datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES 100 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 348K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 20% 305VAC RAD datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 3W DO204AL datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf