AVX Corporation 08055C562JAT2A
08055C562JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055C562JAT2A
Brief Description
CAP CER 5600PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C562JAT2A.pdf
Availability of 08055C562JAT2A
QUANTITY
08055C562JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C562JAT2A
Internal Part NumberEIS-08055C562JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C562JAT2A
Related Links08055C5, 08055C562JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C562JAT2A Details Description
Related parts for 08055C562JAT2A
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5V +/-12V 6A 0.5A datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 6.75A 8.5 MOHM datasheet.pdf
MODEL 111 TAP SWITCH 15A 125V datasheet.pdf
RES SMD 920 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS STRGHT SKT datasheet.pdf
OSC MEMS 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf