Vishay/BCcomponents HVR2500003903JR500
HVR2500003903JR500 picture photo
Mfg. Part Number
HVR2500003903JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 390K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
HVR2500003903JR500.pdf
Availability of HVR2500003903JR500
QUANTITY
HVR2500003903JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVR2500003903JR500
Internal Part NumberEIS-HVR2500003903JR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHVR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVR2500003903JR500
Related LinksHVR250000, HVR2500003903JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HVR2500003903JR500 Details Description
Related parts for HVR2500003903JR500
IC VIDEO AMP RR-OUT HS SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS R/A 30GOLD datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
RES 806 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
HD VT TH datasheet.pdf
DIN-POWER E048FL-8 0C1-1 datasheet.pdf
HEADER DUAL INLINE SOLDRTL 36POS datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 25POS datasheet.pdf
PNL MNT 12V GREEN 8MM datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf