AVX Corporation 08055C751KAT2A
08055C751KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055C751KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 750PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C751KAT2A.pdf
Availability of 08055C751KAT2A
QUANTITY
08055C751KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C751KAT2A
Internal Part NumberEIS-08055C751KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package12,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance750pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C751KAT2A
Related Links08055C7, 08055C751KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C751KAT2A Details Description
Related parts for 08055C751KAT2A
RES SMD 1.18K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.15V 1A 8SOIC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:4 1GHZ 16VFQFN datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 2CH DARLNG 20-LCCC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 230MW SC59 datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
IC BUFFER/LINE DVR 3ST X2SON5 datasheet.pdf
HD RA SMT datasheet.pdf
FIXED IND 500UH 1.5A 120 MOHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf