AVX Corporation 08055J2R7ABTTR
08055J2R7ABTTR picture photo
Mfg. Part Number
08055J2R7ABTTR
Brief Description
CAP THIN FILM 2.7PF 50V 0805
Datasheet Download
08055J2R7ABTTR.pdf
Availability of 08055J2R7ABTTR
QUANTITY
08055J2R7ABTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055J2R7ABTTR
Internal Part NumberEIS-08055J2R7ABTTR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.7pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated50V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)0.044" (1.13mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055J2R7ABTTR
Related Links08055J2, 08055J2R7ABTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055J2R7ABTTR Details Description
Related parts for 08055J2R7ABTTR
CONN HEADER 20POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
TEST LEAD SET 10A datasheet.pdf
IC REG LDO -5V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
TEST LEAD 28AWG 600V VIOLET 100' datasheet.pdf
LED PANEL NEON DATALITE CLR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
MLH ALL METAL PRESS SENSE -ATF datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS TIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 250MW SOD323 datasheet.pdf