API Delevan 0805R-122G
0805R-122G picture photo
Mfg. Part Number
0805R-122G
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 170MA 2.5 OHM
Datasheet Download
0805R-122G.pdf
Availability of 0805R-122G
QUANTITY
0805R-122G Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805R-122G
Internal Part NumberEIS-0805R-122G
Material - CoreCeramic
Inductance1.2µH
Tolerance±2%
Current Rating170mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)2.5 Ohm Max
Q @ Freq18 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant100MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm)
Height - Seated (Max)0.060" (1.52mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805R-122G
Related Links0805R, 0805R-122G Datasheet, API Delevan Distributor
0805R-122G Details Description
Related parts for 0805R-122G
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8SOIC datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 70POS 1MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 3W AXIAL datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 240SEC 28-TSOP datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL RED/GRN DIFF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
CAP CER 15PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
OSC VCTCXO 13.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf