API Delevan 0805R-7N5J
0805R-7N5J picture photo
Mfg. Part Number
0805R-7N5J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 7.5NH 600MA 140 MOHM
Datasheet Download
0805R-7N5J.pdf
Availability of 0805R-7N5J
QUANTITY
0805R-7N5J Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805R-7N5J
Internal Part NumberEIS-0805R-7N5J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series0805R
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance7.5nH
Tolerance±5%
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)140 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 1GHz
Frequency - Self Resonant4.5GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.090" L x 0.068" W (2.29mm x 1.73mm)
Height - Seated (Max)0.060" (1.52mm)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805R-7N5J
Related Links0805R, 0805R-7N5J Datasheet, API Delevan Distributor
0805R-7N5J Details Description
Related parts for 0805R-7N5J
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ3 PG13 datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER RS232 5V 24-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.5UF 10% 1.5KVAC SCREW datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 16V NP0 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 70X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
Connector Plug USB TypeA 2.0 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IPD M8 SHLD 3W SPST M12 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf