AVX Corporation 0805YA272KAT2A
0805YA272KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0805YA272KAT2A
Brief Description
CAP CER 2700PF 16V NP0 0805
Datasheet Download
0805YA272KAT2A.pdf
Availability of 0805YA272KAT2A
QUANTITY
0805YA272KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805YA272KAT2A
Internal Part NumberEIS-0805YA272KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805YA272KAT2A
Related Links0805YA2, 0805YA272KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805YA272KAT2A Details Description
Related parts for 0805YA272KAT2A
IDC CABLE - MKR34K/MC34M/MPR34K datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 4V 10% 2413 datasheet.pdf
IC OPAMP CF LP LDIST SOT23-5 datasheet.pdf
QUICKIE* HEADER datasheet.pdf
RESISTOR 16K OHM 1/16W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVPECL HIGH 20PPM datasheet.pdf
RES 167 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 5POS PIN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
4700UF 25V 16X31MM 85C 3500H datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf