FFF CD15S13E6RL12LF
CD15S13E6RL12LF picture photo
Mfg. Part Number
CD15S13E6RL12LF
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder Paste
Datasheet Download
CD15S13E6RL12LF.pdf
Availability of CD15S13E6RL12LF
QUANTITY
CD15S13E6RL12LF Order Process
Ship out your order
Specifications of CD15S13E6RL12LF
Internal Part NumberEIS-CD15S13E6RL12LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherD-Sub Material 13/Aug/2014
Standard Package450
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesCD
PackagingTape & Reel (TR)
Connector StyleD-Sub, High Density
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E) High Density
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (M3)
TerminationSolder Paste
FeaturesBoard Guide, Mounting Bracket
Shell Material, FinishSteel, Nickel Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating3A
Housing MaterialThermoplastic
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CD15S13E6RL12LF
Related LinksCD15S13, CD15S13E6RL12LF Datasheet, FFF Distributor
CD15S13E6RL12LF Details Description
Related parts for CD15S13E6RL12LF
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
TIE CABLE 304 ST/STL 450LB 33" datasheet.pdf
IC RESET MONITOR 3.08V SOT23A-5 datasheet.pdf
IC DSP FIXED PT 100MHZ 257-BGA datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
COLD SHRINK TUBE datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
BOLT TIE FOR 601129-1 datasheet.pdf
RES SMD 64.9K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 5% 2000VDC datasheet.pdf