AVX Corporation 0805YA510JA12A
0805YA510JA12A picture photo
Mfg. Part Number
0805YA510JA12A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 51PF 16V NP0 0805
Datasheet Download
0805YA510JA12A.pdf
Availability of 0805YA510JA12A
QUANTITY
0805YA510JA12A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805YA510JA12A
Internal Part NumberEIS-0805YA510JA12A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance51pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805YA510JA12A
Related Links0805YA5, 0805YA510JA12A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805YA510JA12A Details Description
Related parts for 0805YA510JA12A
BOX ABS GRAY 4.62"L X 3.11"W datasheet.pdf
CONN RCPT CODING RING SIZE10 RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT SOT23-6 datasheet.pdf
RES 4.43K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP ZERO-DRIFT 2MHZ 8TMSOP datasheet.pdf