AVX Corporation 0805YD474KAT4A
0805YD474KAT4A picture photo
Mfg. Part Number
0805YD474KAT4A
Brief Description
CAP CER 0.47UF 16V X5R 0805
Datasheet Download
0805YD474KAT4A.pdf
Availability of 0805YD474KAT4A
QUANTITY
0805YD474KAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805YD474KAT4A
Internal Part NumberEIS-0805YD474KAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805YD474KAT4A
Related Links0805YD4, 0805YD474KAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805YD474KAT4A Details Description
Related parts for 0805YD474KAT4A
RES SMD 30.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 4100UF 300V SCREW datasheet.pdf
FUSE 80A 600V T-LAG CLASS J datasheet.pdf
TERM BLK SIDE ENTRY 21POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1K OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf