AVX Corporation 0805ZC394MAT2A
0805ZC394MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0805ZC394MAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.39UF 10V X7R 0805
Datasheet Download
0805ZC394MAT2A.pdf
Availability of 0805ZC394MAT2A
QUANTITY
0805ZC394MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805ZC394MAT2A
Internal Part NumberEIS-0805ZC394MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.39µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805ZC394MAT2A
Related Links0805ZC3, 0805ZC394MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805ZC394MAT2A Details Description
Related parts for 0805ZC394MAT2A
IDC CABLE - AKC20H/AE20G/X datasheet.pdf
IC REG LDO 2.75V 10MA SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 320MA 610 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 1.18" 1MM 6POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 200MA 250VAC 50VDC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 200W datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
FILTER LINE CABLES datasheet.pdf
60V P-CHANNEL ENHANCEMENT MODE MOSFET IC datasheet.pdf