AVX Corporation 0805ZC472KAT2A
0805ZC472KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0805ZC472KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 10V X7R 0805
Datasheet Download
0805ZC472KAT2A.pdf
Availability of 0805ZC472KAT2A
QUANTITY
0805ZC472KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805ZC472KAT2A
Internal Part NumberEIS-0805ZC472KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805ZC472KAT2A
Related Links0805ZC4, 0805ZC472KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805ZC472KAT2A Details Description
Related parts for 0805ZC472KAT2A
IC LINE RCVR QUAD CMOS 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 150 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
EBBI 50D VT RCPT HDR 155 TL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PST 25A 50V datasheet.pdf
RES 120K OHM 1.75W 5% AXIAL datasheet.pdf
PAC-UNIV-HE20 CBL ASSY datasheet.pdf
TIP SOLDERING F SPI 16 0.4MM ST datasheet.pdf