AVX Corporation 0805ZC474M4T2A
0805ZC474M4T2A picture photo
Mfg. Part Number
0805ZC474M4T2A
Brief Description
CAP CER 0.47UF 10V X7R 0805
Datasheet Download
0805ZC474M4T2A.pdf
Availability of 0805ZC474M4T2A
QUANTITY
0805ZC474M4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805ZC474M4T2A
Internal Part NumberEIS-0805ZC474M4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805ZC474M4T2A
Related Links0805ZC4, 0805ZC474M4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805ZC474M4T2A Details Description
Related parts for 0805ZC474M4T2A
CARD EDGE 20POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16DIP datasheet.pdf
QKE HDR SS STR DP datasheet.pdf
MOTOR TIMER 8PIN SOCKET 240V datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.235V 8SOIC datasheet.pdf
POWER SUPPLY FOR VNCLO-MB1A UK datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V TO247AC datasheet.pdf