AVX Corporation 0805ZC564MAT2A
0805ZC564MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0805ZC564MAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.56UF 10V X7R 0805
Datasheet Download
0805ZC564MAT2A.pdf
Availability of 0805ZC564MAT2A
QUANTITY
0805ZC564MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805ZC564MAT2A
Internal Part NumberEIS-0805ZC564MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.56µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805ZC564MAT2A
Related Links0805ZC5, 0805ZC564MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805ZC564MAT2A Details Description
Related parts for 0805ZC564MAT2A
IC REG LDO 3.3V/2.5V 1A 8DFN datasheet.pdf
IC CPLD 1056MC 6.72NS 132CSBGA datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ16B M40 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 225MA 3 OHM SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 13POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
350 TB SOCKET OPEN VER datasheet.pdf
COUNTER HOUR METER datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 270 OHM 16SOIC datasheet.pdf