NorComp 172-E37-102R031
172-E37-102R031 picture photo
Mfg. Part Number
172-E37-102R031
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup
Datasheet Download
172-E37-102R031.pdf
Availability of 172-E37-102R031
QUANTITY
172-E37-102R031 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E37-102R031
Internal Part NumberEIS-172-E37-102R031
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents172-E37-102R031 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
3D Model172-E37-10zRzz1.pdf
Standard Package30
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line); Panel Mount
Flange FeatureMating Side (4-40)
TerminationSolder Cup
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E37-102R031
Related Links172-E37, 172-E37-102R031 Datasheet, NorComp Distributor
172-E37-102R031 Details Description
Related parts for 172-E37-102R031
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-TSOP datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY DPDT 24 VDC 8 datasheet.pdf
RES SMD 2.4 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
OSC XO 26.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS R/A T/H GOLD datasheet.pdf
BUZZ VDC 2.9KHZ FAST WARBLE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 40A TO247AC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD datasheet.pdf
IC FIFO SS 8192X18 10NS 64TQFP datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
256M SDR SDRAM X16 166MHZ 65NM datasheet.pdf