AVX Corporation 0805ZD105JAT2A
0805ZD105JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0805ZD105JAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 10V X5R 0805
Datasheet Download
0805ZD105JAT2A.pdf
Availability of 0805ZD105JAT2A
QUANTITY
0805ZD105JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805ZD105JAT2A
Internal Part NumberEIS-0805ZD105JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805ZD105JAT2A
Related Links0805ZD1, 0805ZD105JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805ZD105JAT2A Details Description
Related parts for 0805ZD105JAT2A
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 1.72K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 257K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf