Littelfuse 0874.250MRET1P
0874.250MRET1P picture photo
Mfg. Part Number
0874.250MRET1P
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 250MA 250VAC AXIAL
Datasheet Download
0874.250MRET1P.pdf
Availability of 0874.250MRET1P
QUANTITY
0874.250MRET1P Order Process
Ship out your order
Specifications of 0874.250MRET1P
Internal Part NumberEIS-0874.250MRET1P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series874
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating250mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / CaseCartridge, Non-Standard (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.03
ApprovalscULus
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.142" Dia x 0.394" L (3.60mm x 10.00mm)
DC Cold Resistance0.692 Ohm