Aries Electronics, Inc. 09-7XXXX-10
09-7XXXX-10 picture photo
Mfg. Part Number
09-7XXXX-10
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET SIP 9POS TIN
Datasheet Download
09-7XXXX-10.pdf
Availability of 09-7XXXX-10
QUANTITY
09-7XXXX-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of 09-7XXXX-10
Internal Part NumberEIS-09-7XXXX-10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series700 Elevator Strip-Line™
PackagingBulk
TypeSIP
Number of Positions or Pins (Grid)9 (1 x 9)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingTin
Contact Finish Thickness - Mating200µin (5.08µm)
Contact Material - MatingPhosphor Bronze
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesElevated
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostPhosphor Bronze
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Termination Post Length0.150" (3.81mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1.5A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)09-7XXXX-10
Related Links09-7X, 09-7XXXX-10 Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
09-7XXXX-10 Details Description
Related parts for 09-7XXXX-10
FIXED IND 560UH 120MA 8.5 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SERIAL-IN 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH LIMIT 1NC/1NO LEVER 3M datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN PLUG IDC .100" 10POS datasheet.pdf
OSC MEMS 20.0032MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 5.6A 21.6 MOHM datasheet.pdf
680UF 25V 10X20MM 105C 6000H datasheet.pdf