Vishay/Dale CMF5044K200FHEK
CMF5044K200FHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF5044K200FHEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 44.2K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5044K200FHEK.pdf
Availability of CMF5044K200FHEK
QUANTITY
CMF5044K200FHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5044K200FHEK
Internal Part NumberEIS-CMF5044K200FHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)44.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5044K200FHEK
Related LinksCMF5044, CMF5044K200FHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5044K200FHEK Details Description
Related parts for CMF5044K200FHEK
IC MCU 8BIT 32KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 65MSPS 28-SSOP T/R datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
BLADE HEX SOCKET 7/32" 5.91" datasheet.pdf
9 SIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
IC 8051 MCU 8K BYTE-PROG 28-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf