| Internal Part Number | EIS-0AFH0075Z | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Fuseholders | |
| Series | AFH | |
| Fuseholder Type | Holder | |
| Fuse Type | Blade | |
| For Use With/Related Products | ATC, ATO | |
| Fuse Size | 0.75" L x 0.2" W x 0.74" H (19.1mm x 5.1mm x 18.8mm) | |