Littelfuse 0FLQ02.5T
0FLQ02.5T picture photo
Mfg. Part Number
0FLQ02.5T
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE MIDGET 2.5A 500V TIME-DELAY
Datasheet Download
0FLQ02.5T.pdf
Availability of 0FLQ02.5T
QUANTITY
0FLQ02.5T Order Process
Ship out your order
Specifications of 0FLQ02.5T
Internal Part NumberEIS-0FLQ02.5T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesFLQ
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated500VAC
Current2.5A
Package / Case5AG, 10mm x 38.1mm
Size / Dimension0.406" Dia x 1.500" L (10.31mm x 38.10mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance0.138 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0FLQ02.5T
Related Links0FLQ, 0FLQ02.5T Datasheet, Littelfuse Distributor
0FLQ02.5T Details Description
Related parts for 0FLQ02.5T
IC VREF SERIES 5V SOT23-6 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TECH SUPPORT CW LINUX APP D datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 2A DO204AC datasheet.pdf
ICCON,PIN,ASSY datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 69MM datasheet.pdf