Littelfuse 0KLC012.T
0KLC012.T picture photo
Mfg. Part Number
0KLC012.T
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE FAST SEMICONDUCTOR 12A 600V
Datasheet Download
0KLC012.T.pdf
Availability of 0KLC012.T
QUANTITY
0KLC012.T Order Process
Ship out your order
Specifications of 0KLC012.T
Internal Part NumberEIS-0KLC012.T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesKLC
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated600VAC
Current12A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension0.563" Dia x 1.874" L (14.30mm x 47.60mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0KLC012.T
Related Links0KLC, 0KLC012.T Datasheet, Littelfuse Distributor
0KLC012.T Details Description
Related parts for 0KLC012.T
FUSE CERAMIC 25A 125VAC/VDC 3AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 100PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 271K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
63309B107 COMBINATION ANVIL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
INDUCT COM MODE 260 OHM 20% SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 42.74VC AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 200.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf