Littelfuse 0MEG100.X
0MEG100.X picture photo
Mfg. Part Number
0MEG100.X
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE AUTO 100A 32VAC/VDC
Datasheet Download
0MEG100.X.pdf
Availability of 0MEG100.X
QUANTITY
0MEG100.X Order Process
Ship out your order
Specifications of 0MEG100.X
Internal Part NumberEIS-0MEG100.X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesMEGA®
PackagingBulk
Fuse TypeAutomotive
Current Rating100A
Voltage Rating - AC32V
Voltage Rating - DC32V
Response TimeSlow
Package / CaseAuto Link
Mounting TypeBolt Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage-
Melting I²t-
Approvals-
Operating Temperature-
ColorYellow
Size / Dimension1.149" L x 0.770" W x 0.390" H (29.20mm x 19.50mm x 9.90mm)
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0MEG100.X
Related Links0MEG, 0MEG100.X Datasheet, Littelfuse Distributor
0MEG100.X Details Description
Related parts for 0MEG100.X
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.56UF 16V X7R 1210 datasheet.pdf
VARIABLE TRANSFORMER 280V 15A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 6COL datasheet.pdf
FILTER RC EMI SMD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.4V 4-USP datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T412 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 48VDC WIRE datasheet.pdf