Littelfuse 0MIN07.5HXGLO
0MIN07.5HXGLO picture photo
Mfg. Part Number
0MIN07.5HXGLO
Brief Description
FUSE AUTO 7.5A 32VAC/VDC BLADE
Datasheet Download
0MIN07.5HXGLO.pdf
Availability of 0MIN07.5HXGLO
QUANTITY
0MIN07.5HXGLO Order Process
Ship out your order
Specifications of 0MIN07.5HXGLO
Internal Part NumberEIS-0MIN07.5HXGLO
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesMINI®
PackagingBulk
Fuse TypeAutomotive
Current Rating7.5A
Voltage Rating - AC32V
Voltage Rating - DC32V
Response TimeFast
Package / CaseBlade, Miniature
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage-
Melting I²t-
ApprovalsSAE, UL
Operating Temperature-
ColorBrown
Size / Dimension0.429" L x 0.150" W x 0.346" H (10.90mm x 3.80mm x 8.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0MIN07.5HXGLO
Related Links0MIN07, 0MIN07.5HXGLO Datasheet, Littelfuse Distributor
0MIN07.5HXGLO Details Description
Related parts for 0MIN07.5HXGLO
IC DELAY LINE 50NS 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC COUNTER BIN SYNC 4BIT 16-SOIC datasheet.pdf
TRANSDUCR AC 0-5 VDC OUT 3 PHASE datasheet.pdf
RES SMD 12.1 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
IC FPGA 288 I/O 484FPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 410MW SOD123 datasheet.pdf