Bel Fuse Inc. 0ZCK0100FF2E
0ZCK0100FF2E picture photo
Mfg. Part Number
0ZCK0100FF2E
Brief Description
PTC RESTTBLE 1.0A 6V CHIP 0805
Datasheet Download
0ZCK0100FF2E.pdf
Availability of 0ZCK0100FF2E
QUANTITY
0ZCK0100FF2E Order Process
Ship out your order
Specifications of 0ZCK0100FF2E
Internal Part NumberEIS-0ZCK0100FF2E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductSMT Low Profile PTC Resettable Fuses
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
Series0ZCK
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max6V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)1A
Current - Trip (It)1.95A
R Min/Max0.060 ~ 0.210 Ohm
Time to Trip0.3s
Package / Case0805 (2012 Metric), Concave
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0ZCK0100FF2E
Related Links0ZCK01, 0ZCK0100FF2E Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
0ZCK0100FF2E Details Description
Related parts for 0ZCK0100FF2E
TRANS PNP 20V 1.5A MINI 3P datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
POWER STRIP 77" 20A 12OUT 6'C datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 56K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 2.0X2.5MM datasheet.pdf
RES 10 OHM 10W 1% RADIAL datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
CAP CER 91PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf