Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KA36HE3/54
1.5KA36HE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KA36HE3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 29.1VWM 52VC 1.5KA
Datasheet Download
1.5KA36HE3/54.pdf
Availability of 1.5KA36HE3/54
QUANTITY
1.5KA36HE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KA36HE3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KA36HE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, PAR®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)29.1V
Voltage - Breakdown (Min)32.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp52V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)28.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 185°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KA36HE3/54
Related Links1.5KA3, 1.5KA36HE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KA36HE3/54 Details Description
Related parts for 1.5KA36HE3/54
MOSFET N-CH 50V 75A TO-220AB datasheet.pdf
OSC XO 3.579545MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M10-1.25 6H .5-4.5V datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf