Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE10CHE3/54
1.5KE10CHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE10CHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 8.1VWM 15VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE10CHE3/54.pdf
Availability of 1.5KE10CHE3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE10CHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE10CHE3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE10CHE3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.1V
Voltage - Breakdown (Min)9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp15V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)100A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE10CHE3/54
Related Links1.5KE10, 1.5KE10CHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE10CHE3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE10CHE3/54
IC DAC STEREO DELTA/SIGMA 14SOIC datasheet.pdf
DEKAFIX GW 6 MARKED 32 50/CD datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8STAGE 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 806K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf