Vishay/BCcomponents F221K29Y5RP63J5R
F221K29Y5RP63J5R picture photo
Mfg. Part Number
F221K29Y5RP63J5R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 2KV Y5R RADIAL
Datasheet Download
F221K29Y5RP63J5R.pdf
Availability of F221K29Y5RP63J5R
QUANTITY
F221K29Y5RP63J5R Order Process
Ship out your order
Specifications of F221K29Y5RP63J5R
Internal Part NumberEIS-F221K29Y5RP63J5R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesF
PackagingBulk
Capacitance220pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientY5R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.295" Dia (7.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F221K29Y5RP63J5R
Related LinksF221K29Y, F221K29Y5RP63J5R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
F221K29Y5RP63J5R Details Description
Related parts for F221K29Y5RP63J5R
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 8A 6V datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
MCU 32BIT 64KB 64QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
DCDC CONVERTER +/-15VOUT 1W datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 101K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf