Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE110CAHE3/73
1.5KE110CAHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE110CAHE3/73
Brief Description
TVS DIODE 94VWM 152VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE110CAHE3/73.pdf
Availability of 1.5KE110CAHE3/73
QUANTITY
1.5KE110CAHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE110CAHE3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE110CAHE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)94V
Voltage - Breakdown (Min)105V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp152V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)9.9A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE110CAHE3/73
Related Links1.5KE110, 1.5KE110CAHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE110CAHE3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE110CAHE3/73
RES SMD 6.81K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE 2500A 600V FAST CLASS L datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 26POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
8392B207 CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
NON-ISOLATED POL MOD 1V 10A datasheet.pdf
MICRO 9 F 18" YEL JACKS datasheet.pdf