Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE11A-E3/51
1.5KE11A-E3/51 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE11A-E3/51
Brief Description
TVS DIODE 9.4VWM 15.6VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE11A-E3/51.pdf
Availability of 1.5KE11A-E3/51
QUANTITY
1.5KE11A-E3/51 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE11A-E3/51
Internal Part NumberEIS-1.5KE11A-E3/51
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)9.4V
Voltage - Breakdown (Min)10.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp15.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)96.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE11A-E3/51
Related Links1.5KE11, 1.5KE11A-E3/51 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE11A-E3/51 Details Description
Related parts for 1.5KE11A-E3/51
RES SMD 69.8KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE SENSOR GAUGE 10000MBAR datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 3.54"L X 5.91"W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 54POS PNL MNT PIN datasheet.pdf