Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE120CHE3/54
1.5KE120CHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE120CHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 97.2VWM 173VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE120CHE3/54.pdf
Availability of 1.5KE120CHE3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE120CHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE120CHE3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE120CHE3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)97.2V
Voltage - Breakdown (Min)108V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp173V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.7A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)