ON Semiconductor 1.5KE12ARL4G
1.5KE12ARL4G picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE12ARL4G
Brief Description
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE12ARL4G.pdf
Availability of 1.5KE12ARL4G
QUANTITY
1.5KE12ARL4G Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE12ARL4G
Internal Part NumberEIS-1.5KE12ARL4G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 14/Aug/2008
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesMosorb™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)10.2V
Voltage - Breakdown (Min)11.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp16.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AD, Axial
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE12ARL4G
Related Links1.5KE1, 1.5KE12ARL4G Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1.5KE12ARL4G Details Description
Related parts for 1.5KE12ARL4G
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PST 10A 12V datasheet.pdf
CAP CER 47UF 16V X7R 2220 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR OCTAL N-INV 20QSOP datasheet.pdf
RES 16.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf