Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE130AHE3/54
1.5KE130AHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE130AHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 111VWM 179VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE130AHE3/54.pdf
Availability of 1.5KE130AHE3/54
QUANTITY
1.5KE130AHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE130AHE3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE130AHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)111V
Voltage - Breakdown (Min)124V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp179V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE130AHE3/54
Related Links1.5KE13, 1.5KE130AHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE130AHE3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE130AHE3/54
TRANSISTOR RF DMOS SOT121B datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 12V REG OUT 1W datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 8A TO220AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 32POS GOLD datasheet.pdf
MSP430F2013 PIR DEMO BOARD datasheet.pdf
13+13 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf