Littelfuse 1.5KE150-B
1.5KE150-B picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE150-B
Brief Description
TVS DIODE 128VWM 217.35VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE150-B.pdf
Availability of 1.5KE150-B
QUANTITY
1.5KE150-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE150-B
Internal Part NumberEIS-1.5KE150-B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5KE
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)128V
Voltage - Breakdown (Min)135.45V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp217.35V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageDO-201
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE150-B
Related Links1.5KE, 1.5KE150-B Datasheet, Littelfuse Distributor
1.5KE150-B Details Description
Related parts for 1.5KE150-B
SENSOR 15PSI GAUGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
THYRISTOR DSC 1000V 115A TO200AB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 20 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 78.125MHZ 6CLCC datasheet.pdf
IC PCIE SW 6LANE 5PORT 196CABGA datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64TQFP datasheet.pdf
17W2 F PC 20A POWER THRU HOLE datasheet.pdf