Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE15A-E3/51
1.5KE15A-E3/51 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE15A-E3/51
Brief Description
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE15A-E3/51.pdf
Availability of 1.5KE15A-E3/51
QUANTITY
1.5KE15A-E3/51 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE15A-E3/51
Internal Part NumberEIS-1.5KE15A-E3/51
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12.8V
Voltage - Breakdown (Min)14.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp21.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)70.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE15A-E3/51
Related Links1.5KE15, 1.5KE15A-E3/51 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE15A-E3/51 Details Description
Related parts for 1.5KE15A-E3/51
CONN PLUG 9POS .062 datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 1GB datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 14TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 100A TO-263 datasheet.pdf
RES 7.23K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE MOD 50A 700V BLADE datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR TERM BLOCK 6.2MM datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 16V C0G 01005 datasheet.pdf
1.0MM WTB SMT SNGL RA datasheet.pdf