Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE15HE3/73
1.5KE15HE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE15HE3/73
Brief Description
TVS DIODE 12.1VWM 22VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE15HE3/73.pdf
Availability of 1.5KE15HE3/73
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE15HE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE15HE3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE15HE3/73
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12.1V
Voltage - Breakdown (Min)13.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp22V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)68.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE15HE3/73
Related Links1.5KE1, 1.5KE15HE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE15HE3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE15HE3/73
IC OTP 1MBIT 150NS 44PLCC datasheet.pdf
FILTER LINE 7.4MH 1.6A TYPE 19N datasheet.pdf
BOX ABS/PC 15.68"L X 11.73"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 10% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
IPASS+ HD AOC 10M datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 100K OHM 8SRT datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf