Littelfuse 1.5KE16C-B
1.5KE16C-B picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE16C-B
Brief Description
TVS DIODE 13.6VWM 23.63VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE16C-B.pdf
Availability of 1.5KE16C-B
QUANTITY
1.5KE16C-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE16C-B
Internal Part NumberEIS-1.5KE16C-B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5KE
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)13.6V
Voltage - Breakdown (Min)14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp23.63V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)67.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageDO-201
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE16C-B
Related Links1.5KE, 1.5KE16C-B Datasheet, Littelfuse Distributor
1.5KE16C-B Details Description
Related parts for 1.5KE16C-B
IC DRV/REG PCMCIA VPP DUAL16SOIC datasheet.pdf
FUSE DRWR FOR PWR MOD F'GRIP 1PL datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 5% 3/4W 1812 datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V SOT-6 datasheet.pdf
12P LOCKING PLATE DLI DBL LOCK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf