Diodes Incorporated 1.5KE16CA-T
1.5KE16CA-T picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE16CA-T
Brief Description
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC DO201A
Datasheet Download
1.5KE16CA-T.pdf
Availability of 1.5KE16CA-T
QUANTITY
1.5KE16CA-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE16CA-T
Internal Part NumberEIS-1.5KE16CA-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)13.6V
Voltage - Breakdown (Min)15.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp22.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)67A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageDO-201
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE16CA-T
Related Links1.5KE, 1.5KE16CA-T Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
1.5KE16CA-T Details Description
Related parts for 1.5KE16CA-T
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 6.8K OHM 0804 datasheet.pdf
QKE HDR SS STR TP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 41W datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 8SMD datasheet.pdf
LICENSE FOR CONFIG & OPERATION datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS 2.5MM TH datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
QFN-32 STENCIL datasheet.pdf
LED WARM WHITE 3500K 80CRI 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 300MA 200 MOHM datasheet.pdf