Diodes Incorporated 1.5KE170CA-T
1.5KE170CA-T picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE170CA-T
Brief Description
TVS DIODE 145VWM 234VC DO201A
Datasheet Download
1.5KE170CA-T.pdf
Availability of 1.5KE170CA-T
QUANTITY
1.5KE170CA-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE170CA-T
Internal Part NumberEIS-1.5KE170CA-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)145V
Voltage - Breakdown (Min)162V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp234V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageDO-201
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE170CA-T
Related Links1.5KE1, 1.5KE170CA-T Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
1.5KE170CA-T Details Description
Related parts for 1.5KE170CA-T
FLEX CABLE - AFG03A/AF03/AFE03T datasheet.pdf
IC PLL FRAME RATE COMM 16-SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 20A 125V datasheet.pdf
RES 8.66 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 2W DO204AL datasheet.pdf
Connector Socket 55 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf