Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE180AHE3/73
1.5KE180AHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE180AHE3/73
Brief Description
TVS DIODE 154VWM 246VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE180AHE3/73.pdf
Availability of 1.5KE180AHE3/73
QUANTITY
1.5KE180AHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE180AHE3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE180AHE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)154V
Voltage - Breakdown (Min)171V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp246V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.1A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE180AHE3/73
Related Links1.5KE18, 1.5KE180AHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE180AHE3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE180AHE3/73
PILOT LIGHT 24V INCAND SQR WHITE datasheet.pdf
CONN SOCKET 10AWG 30GOLD CRIMP datasheet.pdf
IC VOLT MON TRPL EEPROM 14-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 128VWM 207VC DO201 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 53POS CABLE SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf