Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE18HE3/54
1.5KE18HE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE18HE3/54
Brief Description
TVS DIODE 14.5VWM 26.5VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE18HE3/54.pdf
Availability of 1.5KE18HE3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE18HE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE18HE3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE18HE3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)14.5V
Voltage - Breakdown (Min)16.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)56.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE18HE3/54
Related Links1.5KE1, 1.5KE18HE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE18HE3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE18HE3/54
RES SMD 11.3 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 15.0K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
4R VERHDRPFSELLD 0GP 6PP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
503ETF TUNGSTEN CARBIDE TIP CUT datasheet.pdf
4.25G DWDM TOSA 80KM datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 150MA 500 MOHM datasheet.pdf