Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE39-E3/54
1.5KE39-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE39-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 31.6VWM 56.4VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE39-E3/54.pdf
Availability of 1.5KE39-E3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE39-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE39-E3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE39-E3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)31.6V
Voltage - Breakdown (Min)35.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp56.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)26.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE39-E3/54
Related Links1.5KE3, 1.5KE39-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE39-E3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE39-E3/54
PROGRAMMER PC BASED datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 10PS DL PCB AU datasheet.pdf
IC CLK MULT PLL STD DRV 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 392K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 3.81MM datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC MEMS 212.50MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
5MM LENS LP datasheet.pdf