Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE39A-E3/54
1.5KE39A-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE39A-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE39A-E3/54.pdf
Availability of 1.5KE39A-E3/54
QUANTITY
1.5KE39A-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE39A-E3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE39A-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33.3V
Voltage - Breakdown (Min)37.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)27.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE39A-E3/54
Related Links1.5KE39, 1.5KE39A-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE39A-E3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE39A-E3/54
RES SMD 845K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC DO204AC datasheet.pdf
CAP CER 180PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 460MA 1.1 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 720MA 560 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf