Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE39CHE3/73
1.5KE39CHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE39CHE3/73
Brief Description
TVS DIODE 31.6VWM 56.4VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE39CHE3/73.pdf
Availability of 1.5KE39CHE3/73
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE39CHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE39CHE3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE39CHE3/73
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)31.6V
Voltage - Breakdown (Min)35.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp56.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)26.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE39CHE3/73
Related Links1.5KE39, 1.5KE39CHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE39CHE3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE39CHE3/73
CONN U-MNL PLUG 6POS 94V-2 RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 0805 datasheet.pdf
IC VIDEO MUX/AMP 2CH 16-QSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 193 I/O 256BGA datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 4 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
FIBER OPTIC datasheet.pdf
BELT HEATERS datasheet.pdf
HEADER ASSY, 35 POS VERTICAL datasheet.pdf